I Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Osoby Niepełnosprawne a media"
Marta Pachocka
Relacja z konferencji
Jak osoby sprawne postrzegają osoby z różnymi dysfunkcjami? Jaki wizerunek osób niepełnosprawnych noszą w sobie? Wreszcie, jaką rolę odgrywają media w kreowaniu tego wyobrażenia? Te i inne pytania postawiono przed uczestnikami I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Osoby Niepełnosprawne a media.
W dniu 13 października br. w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa Osoby Niepełnosprawne a media. Jej głównym organizatorem była Pracownia Kształcenia na Odległość, podlegająca Katedrze Dydaktyki (w Instytucie Pedagogiki) na Wydziale Nauk Pedagogicznych APS.
Wśród współorganizatorów imprezy należy wymienić: "Gazetę Wyborczą", Urząd Gminy Grodzisk Mazowiecki, Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Przedsięwzięcie było adresowane do: instytutów naukowych, organizacji na rzecz osób niepełnosprawnych, stowarzyszeń i fundacji, ministerstw, przedstawicieli sejmu i senatu, władz i instytucji oświatowych oraz samorządowych, przedstawicieli mediów, agencji reklamowych, instytucji i osób zajmujących się tworzeniem wizerunku, uczelni wyższych oraz instytucji związanych z edukacją na odległość, firm zajmujących się produkcją sprzętu i oprogramowania, a także wydawnictw. |
Konferencja Osoby niepełnosprawne a media, jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem na skalę krajową. Organizatorzy, świadomi możliwości i zagrożeń stwarzanych przez media w zakresie edukacji i pracy osób niepełnosprawnych, postanowili umożliwić teoretykom i praktykom związanym ze środowiskiem osób niepełnosprawnych oraz mediami, wspólne uczestnictwo w konferencji.
Cele, jakie wyznaczyli sobie organizatorzy, można scharakteryzować następująco:
- kształtowanie innowacyjnych postaw osób niepełnosprawnych (a także pedagogów, nauczycieli, opiekunów i innych osób związanych z tym środowiskiem) wobec wykorzystania przez nie mediów w edukacji i pracy;
- poszerzenie świadomości osób i instytucji, tworzących przekaz medialny, sprzęt i oprogramowanie, w zakresie specyficznych potrzeb osób niepełnosprawnych;
- prezentacja najnowszych wyników badań nad zastosowaniem mediów w edukacji i pracy osób niepełnosprawnych;
- zapoznanie z trendami w rozwoju mediów tradycyjnych i cyfrowych przydatnych osobom niepełnosprawnym;
- przybliżenie problematyki dotyczącej tworzenia wizerunku medialnego osób niepełnosprawnych.
- Media jako środki tworzące społeczny klimat integracji - analiza polskich realiów; wzorce zachodnie; nowe standardy prezentacji osób niepełnosprawnych w mediach;
- Media jako narzędzia umożliwiające integrację poprzez odpowiednie przygotowanie do niej osób niepełnosprawnych. Media w edukacji i pracy osób niepełnosprawnych - możliwości, trudności, nowe rozwiązania i standardy.
W dalszej części Aneta Nikitiuk, matka kilkuletniego chłopca z dysfunkcją wzroku, podzieliła się z uczestnikami własnymi doświadczeniami wynikającymi z opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Z kolei studenci APS odczytali specjalny Apel, w którym zwrócili się m.in. do wszystkich władz państwowych, organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli mediów publicznych i komercyjnych z prośbą (...) o podejmowanie bardziej radykalnych działań, mających na celu szybką i skuteczną zmianę wizerunku osób niepełnosprawnych w świadomości społecznej. Słowa: Razem w życiu, razem w działaniu powinny przyświecać realizacji postulatów zawartych w Apelu. Poranną część konferencji zamknął referat dr. Czesława Ślusarczyka, pełnomocnika rektora SGH ds. osób niepełnosprawnych, który zapoznał uczestników z wynikami prowadzonych przez siebie badań, dotyczących wykorzystania osiągnięć technologii informacyjnych przez osoby niepełnosprawne.
Uczestnicy obrad popołudniowych dyskutowali głównie na temat wizerunku osób niepełnosprawnych w mediach. Obradom towarzyszyły targi książek nawiązujących do tematu konferencji, prezentacje najnowszych technologii i sprzętu (oprzyrządowania) związanego ze specyficznymi potrzebami osób niepełnosprawnych, a także wystawa i kiermasz prac osób niepełnosprawnych. Organizatorzy konferencji zamierzają przygotować w przyszłym roku podobną konferencję naukową, aby kontynuować dyskusję poświęconą problematyce osób niepełnosprawnych i mediów.
Dodaj do: Facebook Wykop Twitter.com Digg.com
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.