16. Konferencja Online Educa Berlin 2010 -
"sieć to my"
Dorota Myko
Relacja z konferencji
Konferencja Online Educa, odbywająca się po raz 16. w dniach 1-3 grudnia br. w Berlinie, zgromadziła 2197 uczestników ze 108 krajów. W tym zakrojonym na bardzo szeroką skalę wydarzeniu z zakresu e-edukacji wzięli udział przedstawiciele instytucji edukacyjnych, placówek sektora administracji publicznej, a także przedsiębiorstw. Po raz pierwszy wyodrębniono specjalny blok sesji dla reprezentantów firm i dyskutowano nad zagadnieniami „market intelligence” w e-learningu.
Na liście znaczących uczestników sesji plenarnych w 2010 r. znaleźli się m.in. Josh Bersin - prezes firmy Bersin & Associates, Laurence F. Johnson - prezes New Media Consortium1 i wydawca Horizon Report, a także Talal Abu-Ghazaleh - przewodniczący Global Alliance for Information and Communication Technology and Development (GAID), inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych polegającej na tworzeniu światowych porozumień strategicznych dotyczących wdrażania technologii cyfrowych.
Talal Abu-Ghazaleh rozpoczął pierwszą sesję, otwierającą konferencję w dniu 2 grudnia, zapraszając do współpracy w kilku projektach edukacyjnych i badawczych, realizowanych przez kraje arabskie. Jest to postać znana w międzynarodowym świecie biznesu. Jako założyciel uniwersytetu Talal Abu-Ghazaleh miał duży wpływ na kształtowanie się krajobrazu IT w świecie arabskim, gdzie istnieje stale rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości rozwiązania technologiczne.
Z kolei na sesji dla uczestników korporacyjnych w dniu 3 grudnia Josh Bersin przedstawił listę, składającą się z 40 punktów określających różne cechy kadry managerskiej niezbędne w zarządzaniu firmą, które były ułożone w kolejości odpowiadającej temu, za jak ważne uznano je w niedawno przeprowadzonym rankingu. Przytoczone najlepsze przykłady organizacji dbających o kształcenie pracowników pochodziły z firm takich jak Intel, Accenture i IBM. Na sesji dla uczelni wyższych Laurence F. Johnson, reprezentujący New Media Consortium (NMC), przedstawił wstępne wyniki rocznego raportu tej organizacji - Horizon Report 2011. Oficjalne ogłoszenie raportu nastąpi w styczniu 2011 roku. Podstawą do przygotowania publikacji były poglądy setek ekspertów działających na polu nowych technologii oraz w obrębie szeroko rozumianej edukacji, muzealnictwa, biznesu i działalności ekonomicznej związanej z zarządzaniem wiedzą i informacją (tzw. creative industries). Raport jest jedną z najbardziej uznanych i najchętniej czytanych publikacji z tej dziedziny w środowisku szkół wyższych.
W ramach trwającego obecnie Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym na Online Educa szczególną uwagę zwracano na hasło „Nauczanie dla wszystkich” bez względu na dziedzinę i rodzaj instytucji czy wiek uczących się.
Z Polski do prezentacji na konferencji zakwalifikowano 6 wystąpień z następujących instytucji i firm: Akademia Obrony Narodowej, Dom Szkoleń i Doradztwa, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Akademia Leona Koźmińskiego (prelegent był związany jednocześnie z Wydawnictwem C.H. Beck), serwis e-learning.pl oraz Centrum E-Learningu Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa.
Równolegle do warsztatów i konferencji (od 1 do 3 grudnia br.) odbywały się targi, w których wzięło udział ok. 150 wystawców z ponad 20 krajów - w tym aż 5 firm z Polski. Tradycyjnie już obecni byli przedstawiciele Strikeplagiarism.com, SuperMemo (Grupa PWN) oraz 4Systems, zaś po raz pierwszy pojawili się reprezentanci Edustacji oraz wydawnictwa ZamKor. W tym roku przygotowano tylko trzy stoiska narodowe - z Wielkiej Brytanii, Francji, a także z Tanzanii, gdzie w maju 2011 roku odbędzie się konferencja eLearning Africa 2011.
Dla uczestników z Polski, podobnie jak w poprzednich latach, wynegocjowano niższą cenę udziału w Online Educa (450 zamiast 790 euro). Dzięki temu nasza narodowa delegacja była równie liczna jak w zeszłym roku - w jej skład weszło 60 osób. Uczelnie wyższe reprezentowały 23 osoby, tyle samo było przedstawicieli z firm IT i firm szkoleniowych, zaś najmniej - 14 - przyjechało do Berlina wydawców (w ubiegłym roku grupa ta plasowała się na drugim miejscu pod względem liczebności).
Kolejna edycja Online Educa będzie odbywać się w Berlinie w dniach od 30 listopada do 2 grudnia 2011 roku. Zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w konferencji i do współpracy medialnej w promowaniu polskiej delegacji.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.online-educa.com - jest tam dostępny szczegółowy program i opisy poszczególnych sesji, a także galeria zdjęć i nagrania filmowe oraz dźwiękowe, zaś dla mediów - specjalny serwis prasowy.
Dodaj do: Facebook Wykop Twitter.com Digg.com
Komentarze
jedna z prezentacji:...
autor: Karol Wolski,
Szkoda, że informacja o polskich wystapieniach na konferencji...
autor: Ewa Kędracka,
Podobne zagadnienia
Lessons from connectionism in differentiating knowledge types
AMP: A tool for characterizing the pedagogical approaches of MOOCs
Using the Seven Futures framework for improving educational quality
MOOCs, Ethics and the Economics of Higher Education
Sometimes Shorter Is Better, But Not Always: A Case Study
Distance Learning: Classification of Approaches and Terms
What Can Traditional Colleges And Online For-profit Universities Learn From Each Other?
Przypisy
1 NMC to międzynarodowe konsorcjum blisko trzystu uczelni wyższych, muzeów, centrów badawczych i firm technologicznych, którego zadaniem jest wykorzystanie nowych mediów w celu wspierania nauczania i twórczych działań. Horizon Report 2010 jest dostępny na stronie www.nmc.org/publica....